Dag tegen kanker is dag voor kankeronderzoek

Dag tegen kanker is dag voor kankeronderzoek

Brussel, 16 oktober 2025 — Vandaag is het de Dag tegen Kanker. Voor Stichting tegen Kanker is dit tegelijk de Dag voor Kankeronderzoek. Al meer dan honderd jaar zet Stichting tegen Kanker medische slagkracht in tegen kanker, door middelen te verzamelen en toe te wijzen aan de onderzoekers die levens veranderen en nieuwe doorbraken mogelijk maken. Donaties gaan naar projecten met het grootste wetenschappelijk bewezen potentieel om levens te redden en te verbeteren. Zo wordt elke euro omgezet in tastbare vooruitgang en, vooral, in hoop.

Met de lancering van de Belgian Cancer Research Alliance (BeCRA), gefinancieerd door Stichting tegen Kanker, treedt België nu ook als voortrekker op Europees vlak op.

BeCRA: Belgische en Europese samenwerking mogelijk gemaakt door Stichting tegen Kanker

Op 7 oktober bracht Stichting tegen Kanker bijna 80 onderzoekers, clinici, NGO’s en beleidsmakers samen voor de officiële lancering van BeCRA, opgericht door Sciensano met financiële steun van Stichting tegen Kanker. Het consortium speelt in op de uitdagingen van het Europees Kankerbestrijdingsplan met duidelijke ambities: Belgische en Europese onderzoekers nauwer laten samenwerken, onderzoeksinvesteringen slimmer inzetten en België positioneren op de Europese kaart van top-onderzoek.

Voor Stichting tegen Kanker is de Dag tegen Kanker tegelijk de Dag voor het Kankeronderzoek. Onderzoek redt levens. Met BeCRA bouwen we bruggen tussen wetenschappers, instellingen en landen om sneller resultaat te boeken voor mensen met kanker,” licht Koen Van Impe, CEO van Stichting tegen Kanker, toe.

Europese cijfers

In 2020 kregen 2,7 miljoen mensen in de Europese Unie de diagnose kanker, waarvan 1,3 miljoen stierven. Tegen 2035 wordt verwacht dat het sterftecijfer met 24% zal stijgen, waarmee kanker de grootste doodsoorzaak in de EU wordt. De economische impact loopt nu al op tot meer dan 100 miljard euro per jaar.

Gepersonaliseerde geneeskunde en wetenschappelijke vooruitgang verbeteren preventie, diagnose en behandeling. De Europese Unie investeert fors in kankeronderzoek via programma’s zoals Horizon Europe en de Innovative Health Initiative, en stimuleert samenwerking tussen publieke en private sectoren.

BECRA: een strategisch partnerschap voor wetenschappelijke topkwaliteit

Stichting tegen Kanker is naast financierder ook de versneller achter het consortium. Dankzij deze inzet wordt kankeronderzoek georganiseerd binnen een nationaal en Europees netwerk, kunnen onderzoekers elkaar gemakkelijk vinden en worden middelen optimaal ingezet. Het engagement van Stichting tegen Kanker stimuleert samenwerking, zet innovatie in beweging en maakt van België een belangrijke speler in grote Europese kankerinitiatieven.

De lancering van BeCRA is een belangrijke stap voor het Belgische kankeronderzoek. Door dit platform te ondersteunen, bevestigt Stichting tegen Kanker haar engagement om de wetenschap – over de grenzen heen – vooruit te helpen en de behandelingskansen voor mensen met kanker te verbeteren,” aldus dr. Veronique Le Ray, medisch directeur en woordvoerder van Stichting tegen Kanker.

Dankzij wetenschappelijk kankeronderzoek is er hoop

Op de Dag tegen Kanker – Dag voor het Kankeronderzoek staat dit engagement voor Stichting tegen Kanker centraal: wetenschap als motor van hoop.