Teams van Professor Martin Guilliams en Dr. Peter Vermeulen (2024)

Teams van Professor Martin Guilliams en Dr. Peter Vermeulen (2024)

Beschrijving van het project

  • Projecttitel: MeTAMorphosis
  • Selectiejaar: 2024
  • Organisatie(s): Universiteit Gent
  • Toegekend bedrag: 600 000 €
  • Onderzoekcategorie: Fundamental Cancer research
  • Financieringstermijn: 4 jaar

De helft van alle patiënten met dikke darmkanker krijgt te maken met uitzaaiingen in de lever. Deze ‘levermetastasen’ zijn de belangrijkste oorzaak van overlijden. Op dit moment is er geen behandeling die specifiek ontwikkeld is om levermetastasen te treffen. Dit lijkt nochtans noodzakelijk omdat de kankercellen in de lever in een heel andere omgeving groeien dan in de dikke darm.
Eén op 5 levermetastasen is volledig omgeven door een kapsel. In de andere metastasen groeien de kankercellen in het leverweefsel en gebruiken bloedvaten en steunweefsel van de lever. Dit gaat gepaard met een minder gunstige prognose.
We hebben aanwijzingen dat macrofagen, een type van ontstekingscel, mee kunnen bepalen of een levermetastase het ene dan wel het andere groeipatroon volgt. Dit project tracht daarom het gedrag van deze macrofagen te begrijpen om zo dichter te komen bij een groeipatroon-specifieke behandeling van patiënten met levermetastasen en op termijn de prognose te verbeteren.